Nejbližší akce

04. 07. 2020

Se zlatou

růží v erbu

hrad Roštejn

divadelní prohlídky

hradu od 9.00 hod.

poslední prohlídka

v 17.00 hod.

____________________

05. 07. 2020

Se zlatou

růží v erbu

hrad Roštejn

divadelní prohlídky

hradu od 9.00 hod.

poslední prohlídka

v 17.00 hod.

______________________

06. 07. 2020

Se zlatou

růží v erbu

hrad Roštejn

divadelní prohlídky

hradu od 9.00 hod.

poslední prohlídka

v 17.00 hod.

____________________

Jsme i na Facebooku

Foto na Facebooku

ds-capek-logo

Citáty

Jiří Voskovec:

"Hrát pro dobrého diváka je blaho a rozkoš. Ale získat špatného je čest a sláva."

 

MOTTO:

Divadlo je věčné.

Rozvíjí fantazii, cit

a smysl pro krásu.

Dokáže přinutit lidi,

aby poslouchali,

co je jim řečeno,

a vnímali hlásané až

k nutnosti vlastního

přemýšlení.

„DIVADLO JE ŽIVOT“

 

Již z řady článků, publikovaných v NM během roku 2013, jste se jistě dovtípili, že v uplynulém roce jsme vůbec nezaháleli a snažili se co nejvíce potěšit milovníky divadla a příznivce dobré zábavy. Máme radost, že se nám to dařilo a že jsme mohli náš soubor, a tím i Třešť, prezentovat nejen na Vysočině.

Kromě řady rozmanitých pořadů na objednávku Města Třeště, jsme se samozřejmě věnovali hlavně divadlu. Díky němu jsme celkem dvaadvacetkrát měli tu čest setkat se s našimi diváky – ať už s těmi stálými a věrnými, nebo i zcela novými v různých koutech naší vlasti. Dovolíme si naše představení připomenout.

V lednu jsme začali nezvykle, a to derniérou pohádky „Jak šli zajíci do Betléma“, kterou jsme během čtyř let s úspěchem odehráli třináctkrát. Vzhledem k vánoční tématice (a tedy jisté „sezónnosti“) je to velmi slušný počet. Netušili jsme však, jak úspěšná bude nová pohádka v podání Divadla mladých při DSKČ.

Premiéru hudební pohádky s názvem „Popelka aneb Pohádka z babiččiny truhličky“ si mládež ze souboru odbyla v březnu a vzápětí s ní vystoupila také na Třešťském divadelním jaru 2013. O tom, že se jedná o představení úspěšné, svědčí Cena poroty Janě Hinkové za herecký výkon v roli Popelky, Čestné uznání Tomáši Nešporovi za herecký výkon v roli Macechy a výhra v hlasování diváků o nejlepší představení festivalu. Tento úspěch nastartoval skvělou sezónu, pohádka byla odehrána celkem jedenáctkrát – mimo jiné i v prostorách lanškrounského zámku na Theatro festival LATHIFE. Velký potlesk a veselé poznámky vždy dávaly najevo, že jsme potěšili nejen děti, ale i rodiče. A veselé písničky z představení si při odchodu broukal kdekdo… Není tedy překvapením, že je domluvena řada představení i pro letošní sezónu.

Do své čtvrté sezóny letos vstupuje představení „Noc na Karlštejně“. Odehráno bylo již celkem osmnáctkrát a k tomu ještě pětkrát půlhodinová verze. Sezóna 2013 byla ve znamení vystoupení v exteriérech. „Noc“ jsme odehráli osmkrát a to na zámcích v Brtnici, Žirovnici a Telči, na hradech Roštejn a Zvíkov, v areálu Milevského kláštera či při oslavách v Cejli. Jediné představení v sále se uskutečnilo v Mrákotíně. Vždy nás vyprovázel bouřlivý potlesk a uznání, dvakrát jsme se také dočkali „standing ovation“. Za účelem propagace představení „Noc na Karlštejně“ jsme také vytvořili půl hodinový sestřih, který byl odehrán dvakrát v rámci Muzejní a galerijní noci v Muzeu Vysočiny v Jihlavě a dvakrát při Hradozámecké noci na hradě Roštejně.  I o toto představení je velký zájem, takže již nyní můžeme potvrdit představení v Jihlavě na parkáně u Matky Boží 28. června ve 20.00 hod. a opět na hradě Roštejně 5. července, předběžně od 20.30 hod. Dvě představení jsou objednána na nádvoří zámku v Telči, o dalších se jedná.

Začali jsme také zkoušet novou divadelní hru s názvem „S tvojí dcerou ne“ od Antonína Procházky. Přestože jsme se od začátku zkoušení museli poprat s mnoha změnami (režie, herecké obsazení, nemoci…), stojíme nyní před její premiérou. Uskuteční se v Dlouhé Brtnici 18. ledna v 19 hod.

Nesmíme také opomenout naše loutkáře, kteří jsou velmi pilní a přinášejí radost dětem svými loutkovými divadly. Odehráli přes dvacítku představení. Jejich zásluhou vznikl v roce 2013 úplně nový loutkářský festival s názvem Kašpárkova rolnička. První ročník byl velmi úspěšný a těšil se velké návštěvnosti, proto se budeme snažit v této nové tradici pokračovat. O podrobnostech Vás bude informovat pan Luděk Kovář, vedoucí našich loutkářů.

Akcí, které jsme zajišťovali pro Město Třešť, také nebylo málo. Již tradičně to bylo přivítání Nového roku 2013, pomoc při zajištění hladkého průběhu Třešťského divadelního jara 2013 a zorganizování a vystoupení na jeho závěrečném večeru. Vystoupili jsme rovněž při Pietním aktu na Vězeňském dvoře, na Dřevořezání pak v našem podání zazněla Balada o lípě. Připravili jsme program na Léto s párou, podzimní Změnu času na slunečních hodinách, účinkovali jsme i na Martinské jízdě. Jako čerti jsme uvítali účastníky Mikulášské jízdy na nádraží v Dačicích a v Třešti a podrobili je důsledné kontrole na infekční zlobivost. Ta se naštěstí nerozvinula v epidemii, protože se nám podařilo ty nejvíce infekční jedince odnést do pekla, a tak jsme si závěr sezóny mohli užít jako účastníci tradičního Živého betléma a spokojeně si říci – konec dobrý, všechno dobré!

Když uvážíte, že to vše děláme ve svém volném čase, je jasné, že sezóna 2013 byla opravdu náročná. Ale my tohle všechno děláme pro radost, a také pro potěšení Vás diváků a našich příznivců. Děkujeme Vám a těšíme se na Vás i v sezóně 2014, protože bez Vás to samozřejmě nepůjde.


 

Sponzoři a partneři

Podzimek
Hasičská vzájemná pojišťovna
Slavia pojišťovna
město Třešť
sos-a-sou-trest
Vyvoj
ČSKOB Pojišťovna
tiskarna-KM-Press
icom
dilia
provox
kudyznudy